Bilgisayarım çok ısınıyor? Ne yapabilirim?

Günümüzde en çok karşılaştığımız soruların neredeyse başında gelen bu soru hakkında sizi biraz aydınlatalım.,

Her çalışan elektronik devre ısınmaktadır.

Fakat bilgisayarların yapısında birçok mikroçip kullanılmıştır. Bu sıkıştırmış teknoloji tek bir parça gibi gözüken, fakat içerisinde yüzlerce devre olan bir yapıya sahiptir. ve doğal olarak isi bir alana toplanır.

Bunlar sektör içerisinde chipset, işlemci, ekran kartı gibi tabir edilmektedir ve ısıları, soğutma sistemi olmadığında 3 sn / 105 derece çıkar.

Notebook bilgisayarlar soğutma işlemini içerideki chiplerin ısısını dışarı atarak gerçekleştirmektedir. Randımanlı çalışan bir soğutma sisteminde, fan çalıştığı zamanlarda, cihazın genelde sol alt tarafında bulanan (bazen arka ve sağ da olabilir) ızgaradan sıcak bir hava esmektedir.

Bu bilgisayarın soğutma işlemini sağlıklı gerçekleştirdiği anlamına gelmektedir. Fan dönmesine rağmen bilgisayar ısıyı dışarı atamıyorsa alt kasada ya da klavyede hissedilebilir bir sıcaklık kaçınılmazdır. Bu tip durumlarda cihazınızı bakım için en yakın teknik servise götürmenizi tavsiye ederiz. Çünkü sizin hissettiğiniz sıcaklığın kat kat fazlasına bilgisayarınızın en önemli parçaları maruz kaldığı için ariza göstermesi muhtemeldir.

Soğutma sistemi sağlıklı çalışmayan cihaz kullanılmaya devam etmesi durumunda;

  • Fanınız soğutma işlemini gerçekleştiremediği için sürekli yüksek devirde dönerek ariza yapabilir.
  • Isıya maruz kalan CPU, Ekran kartı (GPU) ve diğer chipsetler arıza yapabilir.
  • Anakartınız ısınarak genleşme yapabilir, ve bu veri yolu kopuklarına neden olabilir. Bu onarımı mümkün olmayan bir arızadır.

 

Cihazınızı uygun rakamlara bakım yaptırmaktan kaçınarak, yüksek bedeller ödemek durumunda kalabilir, beklide geri dönüşü olmayan arızaya sebep olabilirsiniz.

Sistem ısıyı dışarı atmak mantığı ile çalıştığı için piyasada notebook soğutucu olarak satılan ürünlerin cihazın yararına değil, aksine zararınadır.

Çünkü cihazın dışardan hava almaya ihtiyacı yoktur, aksine dışardan sağlanan hava, alt kapağı açık kullanmak gibi uygulamalar fanın daha fazla toz ve pislik toplayarak sağlıklı dönmesini engellemektedir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

VEGA BİLGİSAYAR

Vega Bilgisayar, 2013 yılında Tekirdağ'da kurulmuştur. Kurulduğumuz günden itibaren sayısız notebook tamiri, tablet tamiri, tablet ekran değişimi ve pc teknik servis hizmeti verdik.

Bize Ulaşın

Adres: Ertuğrul Mah.Demir Sok.No:27 / A Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ

Telefon: 0282 261 13 33

E-Posta: info@vegabilgisayar.com

Web: https://www.vegabilgisayar.com